Mađarski kutak / Magyar nyelv és kultúra
Međunarodni projekt: Posjet učenika iz Mohača / Nemzetközi projekt: A mohácsi diákok látogatása
Autor: Brigitta Jager, 3. 11. 2023.

Učenici Osnovne škole Széchenyi su nam došli u goste u petak 27. listopada. Cilj posjeta je prvenstveno bilo druženje učenika, govorenje hrvatskog i mađarskog jezika, kao i upoznavanje sa školom te razgledavanje grada.

Učenici gosti su nakon doručka prisustvovali nastavi Hrvatskog jezika u četvrtim razredima kod učiteljica Ljerke Đerfi, Melite Lesić, Mirele Elveđi i Eme Šumiga te se poslije družili s našim učenicima koji pohađaju Mađarski jezik i kulturu u knjižnici, igrajući društvene igre.

Nakon ručka gosti su posjetili Etnološki muzej gdje su sudjelovali u radionici krunjenja kukuruza pod vodstvom Marka Horvata. Isprobavali su stare alate i upoznali se sa starim sortama kukuruza.

Zatim smo se uputili u Gradsku upravu gdje je goste dočekao gradonačelnik Tomislav Rob, koji je goste upoznao s općim podacima o gradu, povijesti kao i gospodarskoj povezanosti s Republikom Mađarskom.

Šetnju gradom smo nastavili do Centra kulture gdje smo pogledali izložbu slika te se ujedno, kroz slike, upoznali s glumcima Gradskog kazališta. Daniela Taslidžić Herman je predstavila rad kazališta, buduće predstave i planove nakon čega su učenici imali priliku isprobati razne kazališne kostime.

Poslijepodne smo nastavili posjetom Gradske knjižnice. Dočekao nas je Rabbi Žolt i pokazao što knjižnica kao Središnja knjižnica Mađara nudi svojim članovima te govorio o suradnji s knjižnicama Republike Mađarske.

Nakon kupovine u Konzumu smo se vratili do škole gdje su se gosti počastili poslasticama koje su im donijeli učenici četvrtih razreda koji pohađaju Mađarski jezik i kulturu.

Posjet je unatoč kiši i jakom vjetru prošao uspješno te već jedva čekamo naš posjet k njima slijedeće godine.

Još jednom se zahvaljujem svima koji su nam pomogli kako bi goste što ljepše znali primiti i počastiti!

&

Október 27-én vendégeink érkeztek a mohácsi Széchenyi Általános Iskolából. A látogatás célja a diákok barátkozása, a magyar és a horvát nyelv gyakorlása, az iskolánk és a város bemutatása volt.

A vendégeink egy horvát órán vettek rész Ljerka Đerfi, Melita Lesić, Mirela Elveđi és Ema Šumiga tanárnőknél. Az óralátogatás után közös játék következett a könyvtárban, ahol a vendégdiákok és azok a negyedikes diákok akik ápolják a magyar nyelvet az iskolánkban, alkalmat kaptak arra, hogy barátkozzanak.

Az ebéd után ellátogattunk a Néprajzi Múzeumba, ahol a diákok részt vettek kukoricamorzsoló foglalkozáson, amit Horvat Marko úr vezetett. Kipróbáltuk a régi kukoricamorzsoló szerszámokat és megismerkedtünk az őshonos kukorica fajtákkal is.

A foglalkozás után a Pélmonostori Polgármesteri Hivatalba sétáltunk el, ahol Rob Tomislav polgármester úr fogadott minket. Itt hallhattunk többett a városról, a múltjáról és a jövőbeli tervekről, ahogy a Magyarországgal való gazdasági kapcsolatairól is.

A következő állomásunk a Kulturális Központ és a Városi Színház volt. Taslidžić Herman Daniela egy képkiállítás keretében bemutatta nekünk a színház működését, a színház tagjait, a terveiket és egyben megengedte, a diákok nagy örömére, hogy kipróbálják a jelmezeket.

A jelmezpróba után átsétáltunk a Városi Könyvtárba, ahol Rabbi Zsolt beszélt a Horvátországi Magyarok Központi Könyvtáráról, a könyvtár határon túli kapcsolatairól, közös programjairól.

A tanulságos könyvtári látogatás után a Konzum boltban vásároltunk horvát termékeket. Visszatérve az iskolához a vendégeket várták a sütemények, amelyeket nagy szeretettel a negyedikes Magyar nyelv és kultúra csoportba járó diákok hoztak el számukra.

A látogatás az erős szél és eső ellenére sikeres volt. Már alig várjuk, hogy a mi mohácsi utazásunk is sorra kerüljön.

Még egyszer köszönjük mindenkinek, aki segített abban, hogy a vendégeink jól érezzék magukat nálunk!