Beli Manastir
Beli Manastir je centralno mjesto Baranje i smješten je u njezinom sjeverozapadnom dijelu; u podnožju brda Banska kosa. U sastav grada ulaze još i prigradska naselja Šećerana, Šumarina i Branjin Vrh. Naselje Beli Manastir ima površinu od 36,88 km², a Grad Beli Manastir 62,84 km².
Važnost smještaja grada na sjecištu dviju državnih prometnica, odnosno izgradnja transeuropskog koridora C5 koji ima prvo (jedno od 5 na području države) čvorište u Hrvatskoj na području grada Belog Manastira, osigurat će u budućnosti značajnu prometnu povezanost.

Brojnim investicijama koje su bile na području grada postignut je urbani izgled i podignuta razina života uopće. Na svakom je koraku vidljivo ulaganje; uređenje gradskih ulica, izgradnja kanalizacije, pinifikacija, izgradnja pješačko-biciklističkih staza, poboljšanje i izgradnja javne rasvjete, uređenje Gradske knjižnice i kino dvorane te izgradnja nove regionalne tržnice i nastavno-športske dvorane. Beli Manastir dobio je i svoj prvi hotel - hotel Patria. Najvažniji projekt je izgradnja Poslovne zone čime Beli Manastir zaista postaje grad za budućnost.

Beli Manastir službeno je proglašen gradom 29. studenog 1961. godine. U srednjem vijeku tu je bio samostan (Pel-Monoštor). Barokna župna crkva sv. Martina, građena 1777. godine, obnovljena je u XIX. XX. st. Parohijska crkva iz 1759. godine ima vrijedne arhitektonske elemente iz XVIII. st. (bačvasti drveni svod, ikonostas). Otkrivena su dva prapovijesna naseobinska sloja sa zemunicama. U obnovljenoj crkvi sv. Martina nalazi se nova oltarna slika sv. Martina, djelo akademskog slikara Nevenka Letića, te kip Marije Pomoćnice. Pored crkve nalazi se i obnovljeni župni dvor. Dan grada Belog Manastira i crkveni god sv. Martina obilježava se 11. studenog. Turistički najzanimljivije mjesto na području Belog Manastira je lokalitet Lojmir na kojem se nalaze ostaci "Pel Monoštora".

Najposjećenija mjesta su: obližnje 228 metara visoko Bansko brdo, popularno izletište i vidikovac, te športsko- rekreacijski objekti s bazenima na području samoga grada. Od manifestacija u gradu ističe se Baranjska jesen. Baranjski riblji paprikaš (fiš-paprikaš) i baranjska vina dio su tradicionalne gastronomske ponude. Uzvišenje Bansko brdo sa svojim vinogradima glavni je izletišni prostor neposredne gradske okolice.

Darija Klaričić-Veg, prof.